Lexnova Nyheter

Sveriges största juridiska nyhetstjänst – bevakning av rättsfall, lagstiftning och förarbeten inom alla rättsområden och instanser.

"Låtsaspolis" döms till fängelse

En 40-årig man döms för urkundsförfalskning för att ha framställt en falsk polisbricka, tjänstekort för poliser och polis-id. Han döms även för föregivande av allmän ställning för att ha slagit på en egenmonterad blåljusanordning när han varit ute och kört bil och uppträtt som om han var ”i tjänst” som polis.

"Låtsaspolis" döms till fängelse
Foto: Wikimedia commons

Utgav sig för att vara polis

Genom mannens erkännande samt utredningen i övrigt var det vid Stockholms tingsrätt utrett att en 40-årig man visat en falsk polislegitimation, polisbricka och ett falskt tjänstekort för polis. Han dömdes därför för två fall av urkundsförfalskning.

Åklagaren påstod dock vidare att mannen olovligen utgett sig för att vara polis i samband med att han körde bil i Rönninge genom att slå på sin egenmonterade blåljusanordning.

Mannen bestred ansvar för brott och förklarade att han befunnit sig i en nödsituation då en annan man kommit för nära med sin bil. I det läget hade 40-åringen velat "varna denne" genom att kort slå på blåljusanordningen.

Misstänksam bilist följde efter

Bilistvittnet uppgav dock att han hade kört upp bakom 40-åringen, blinkat för att få denne att flytta på sig, varpå 40-åringen då bytt fil och slagit på blåljusanordningen och hade den påslagen i närmare 30 sekunder. På grund av detta hade mannen inte vågat köra om och i stället lagt sig bakom 40-åringen. Han hade dock blivit misstänksam på grund av hela situationen, ringt 112 och därefter hållit uppsikt över 40-åringens bil till dess att polis anlände på plats.

Döms

Mot bakgrund av bilistens vittnesmål ansåg tingsrätten att 40-åringens invändning om en nödsituation kunde lämnas utan avseende. 40-åringen dömdes därför även i den delen för föregivande av allmän ställning till sammanlagt två månaders fängelse.

Den 40-årige mannen överklagade domen till Svea hovrätt beträffande urkundsförfalskningarna och menade att det inte funnits någon fara i bevishänseende på det sätt som krävs enligt lag.

Hovrätten noterar inledningsvis att fara i bevishänseende föreligger om det förfalskade är så likt en äkta urkund att det är något så när sannolikt att en förväxling kan ske. Förväxlingsrisken tar sikte på den falska produktens utseende och utformning och måste existera vid tiden för själva förfalskningsåtgärden. Vidare krävs en viss sannolikhet för att det förfalska ska komma till användning (se Brottsbalken, en kommentar till 14 kap. 1 §, Norstedts Juridik, Juni-version 17.).

Hovrätten fastställer domen

Hovrätten konstaterar att exempelvis polisbrickan försetts med texten ”Stockholms 690” över det ursprungligen angivna ”Stockholms filmpolis” för att förstärka intrycket av att handlingarna är äkta. Sammanfattningsvis anser rätten rekvisitet ’fara i bevishänseende’ är styrkt.

Mannen döms därför i enlighet med underinstansens dom för urkundsförfalskning i två fall. Tingsrättens domslut fastställs alltså i sin helhet. 

Ladda ner dokument

Namn Storlek Ladda hem

B 14365-20.PDF

600 KB
Instans
Hovrätterna
Rättsområden
Trafikbrott, Polis, Övrig straffrätt